Projekty archiwalne
Zadanie publiczne pn. „Happy Senior 2024” to szósta edycja zadania publicznego realizowanego przez Fundację Pozytyw we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej na rzecz zwiększania samodzielności i przeciwdziałania zagrożeniu marginalizacją społeczną skierowana do seniorów. Z doświadczenia wiemy, jak jest potrzebna integracja pokoleniowa i międzypokoleniowa. Jak bardzo seniorzy potrzebują rozrywki i kultury. W tym celu realizujemy zadanie publiczne ukierunkowane na ich potrzeby.
Działania na rzecz osób starszych w zakresie zwiększania samodzielności, aktywności i przeciwdziałania zagrożeniu marginalizacją społeczną są realizowane przez Fundację POZYTYW na rzecz mieszkańców 6 gmin powiatów łosickiego i siedleckiego województwa mazowieckiego:
- Mordy,
- Wodynie,
- Zbuczyn,
- Sarnaki,
- Olszanka,
- Huszlew.
W ramach zadania publicznego realizujemy następujące działania:
- Warsztaty "AKTYWIZACJA I CYFRYZACJA" grupowe spotkania mające na celu aktywizację społeczną osób starszych, integrację społeczną, poprawienie samopoczucia seniorów, wypracowanie umiejętności aktywnego spędzania czasu. Prowadzimy warsztaty i zajęcia z gier planszowych, układania puzzli, neurografiki oraz tworzenia wspomnień - albumy ze zdjęciami i osobistymi wpisami uczestników. Tematyka warsztatów jest dobierana odpowiednio do możliwości fizycznych, psychicznych osób starszych w poszczególnych grupach. Powyższa tematyka została dobrana pod kątem uzyskania pozytywnych rezultatów, a mianowicie zespołowe gry planszowe czy układanie puzzli mają działanie terapeutyczne, budują wspólnotę grupy, podtrzymuje najważniejsze sprawności i są nieocenionym wsparciem w niwelowaniu objawów wielu chorób demencyjnych. Gry terapeutyczne umożliwiają seniorom poprawę zdolności poznawczych i motorycznych, jak również dają im mnóstwo dobrej zabawy. Natomiast neurografika to nie tylko rysowanie ładnych obrazków. Każda praca jest rodzajem indywidualnego procesu, w trakcie którego część psychiki twórcy zostaje zharmonizowana, łącząc się z całością. Neurografika jest skutecznym, potwierdzonym naukowo narzędziem, zarówno terapeutycznym, jak i coachingowym, do pracy ze świadomością w celu rozwiązywania różnych problemów i osiągania celów. Warsztaty cyfrowe to zajęcia poświęcone nowoczesnym technologiom cyfrowym, obsłudze internetu, obsłudze smartfona, tableta, korzystaniu z aplikacji na telefonach i tabletach, e-bezpieczeństwu, korzystaniu z social mediów, fotografii cyfrowej, e-zdrowiu, kulturze w sieci. Zajęcia mają kształt praktycznego warsztatu, sesji pytań i odpowiedzi od seniorów zgłaszających wybrane problemy z obsługą komputera, smartfona czy tableta.
- Warsztaty psychologiczne opieramy między innymi na 12 zasadach budowania szczęśliwego życia i treningu wdzięczności i dobrostanu. To grupowe spotkania podnoszenia umiejętności bycia szczęśliwym, co pozwoli na podniesienie umiejętności stosowania naturalnych metod relaksacji, redukcji stresu i przygnębienia, a tym samym większej samodzielności i aktywności. Motywujemy seniorów do atrakcyjnego spędzania czasu, budowania i rozwijania dialogu pokoleniowego i międzypokoleniowego. Uczymy metod i technik poprawiania nastroju, motywujemy do większej aktywności i integracji.
- Warsztaty artystyczne. Wraz z wiekiem pojawiają się deficyty funkcjonowania poznawczego. Podejmując czynności takie jak malowanie, rysowanie czy wycinanie zmysły wyostrzają się. Nauka nowych form sztuki może korzystnie wpływać na procesy myślowe, pamięć i koncentrację, poprawę nastroju. Starzenie się może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku i słuchu, co powoduje negatywne uczucia i stres u osób w podeszłym wieku. Zaangażowanie w czynności twórcze może pomóc seniorom lepiej radzić sobie z problemami i zapewnić pozytywne ujście dla ich frustracji. Poprawa zdolności motorycznych to kolejna korzyść jaką możemy zaobserwować. Malowanie, rysowanie, wycinanie, wykonywanie prac związanych z papierem, pozwala na ćwiczenie rąk i ramion. W ten sposób seniorzy mogą poprawić koordynację mięśni, krążenie krwi i z czasem osiągnąć poprawę zręczności. Wspólne zajęcia plastyczne to również okazja do nawiązywania interakcji społecznych. Sprzyja rozmowom, przywoływaniu wspomnień. Dzięki temu może skutecznie zwalczać samotność i poczucie izolacji, jednocześnie poprawiając zdrowie emocjonalne seniora. Jest to także doskonały sposób na wyrażanie siebie. Seniorzy mogą doświadczać problemów z komunikacją werbalną z powodu pogorszenia stanu psychicznego lub fizycznego. Terapia sztuką zapewnia alternatywną metodę wyrażania swoich uczuć i myśli. Co więcej, wyrażanie siebie poprzez sztukę może pomóc seniorom lepiej komunikować się z bliskimi lub opiekunami. Może pomóc starszym osobom uporać się z żałobą czy poważnymi problemami medycznymi. Uczestnictwo w takich zajęciach może być bardzo satysfakcjonujące dla seniorów, poprawić ich sprawność fizyczną i przynieść ukojenie. W tym roku trener proponuje seniorom następującą tematykę warsztatów: papier czerpany, filcowanie na mokro, malowanie obrazów na podobraziu, dekoracje techniką mozaiki, makrama połączona z filcem lub haftem, ogród w słoiku.
- Konsultacje indywidualne, spotkania z terapeutą w zakresie wsparcia zainteresowanych uczestników poprawą swojej sytuacji, lepszego radzenia sobie z trudnościami.
- Spotkania integracyjne mające na celu rozwijanie dialogu międzypokoleniowego przy muzyce i poczęstunku.
- Przygotowanie lokalnych liderów ds. aktywności seniorów - praca animatora rozwoju lokalnego polegająca na przygotowaniu lokalnych liderów do kontynuacji działań na rzecz samodzielności seniorów w danej gminie.
Powyższe działania realizowane są do 15 grudnia 2024 r.
Wszystkie formy wsparcia są bezpłatne.
Szczegółowe informacje na temat konsultacji i warsztatów pod nr telefonu 693 570 205.
Materiały do pobrania
Tytuł zadania publicznego: Happy Senior 2024
Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego


