Projekty archiwalne
Zadanie publiczne pn. " NIE-UWIKŁANI 2024 R." jest działaniem w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym skierowanym bezpośrednio do osób współuzależnionych na terenie wschodniego Mazowsza w powiatach wysuniętych najdalej na wschód podregionu siedleckiego: łosickim, siedleckim i sokołowskim, w tym miasta Siedlce. Realizowane zadanie publiczne ukierunkowane jest na edukowanie o szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz działaniach profilaktycznych, edukacyjnych skierowanych bezpośrednio do osób współuzależnionych.
Temat osób współuzależnionych jest tematem bardzo mało znanym zarówno w instytucjach pomocy społecznej, opieki zdrowotnej jak i w szkolnictwie. Ten obszar wsparcia nie jest brany pod uwagę w lokalnej debacie publicznej oraz w polityce społecznej podregionu. W naszej pracy widzimy jak często ten temat jest niezrozumiały, nie widzi się skutków współuzależnienia, często w pracy pomocowej i interwencyjnej, nie bierze się pod uwagę dysfunkcji osób uzależnionych i nieadekwatnie dobiera się metody motywowania do zmiany.
Na samym początku trzeba rozpoznać współuzależnienie, czym ono jest. "Współuzależnienie to utrwalona forma funkcjonowania w długotrwałej i trudnej relacji z osobą bliską, która jest uzależniona, np. od alkoholu. Dotyczy najczęściej bliskich osób alkoholikowi, którzy chcąc pomóc jemu, sobie i całej rodzinie, dostosowują do niego swoje zachowania i działania. W efekcie osoba współuzależniona bardzo mocno kontroluje członka rodziny i czuje się za niego odpowiedzialna. Z pozoru nie ma w tym niczego dziwnego, jednak z czasem relacja staje się bardzo trudna dla obu stron, zwłaszcza dla osoby współuzależnionej, która żyje życiem alkoholika. Co m. in. cechuje osobę współuzależnioną? Koncentrowanie się przede wszystkim na potrzebach i problemach osoby uzależnionej, a nie na własnych, bardzo częste myślenie o osobie uzależnionej, o tym, co robi, gdzie jest i czy aktualnie spożywa alkohol, ograniczanie kontaktów z przyjaciółmi i znajomymi, a także porzucanie dotychczasowych pasji czy wartości, z którymi wcześniej się identyfikowała, utrata kontroli nad codziennymi zachowaniami, a także chaos, jaki panuje w dniu codziennym, obwinianie się za zaistniałą sytuację i odrzucanie pomocy z zewnątrz. Z czasem mogą pojawiać się zaburzenia snu, nadmierne zmęczenie i kłopoty ze zdrowiem. Im dłużej trwa niezdrowa relacja, tym bardziej problemy pogłębiają się. Współuzależnienie nie jest chorobą, jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej.
Główne potrzeby osób ze współuzależnieniem to podniesienie samoświadomości w zakresie dysfunkcyjnego funkcjonowania w codziennym życiu. To potrzeba psychoedukacji w zakresie czym jest uzależnienie, dlaczego bliskie osoby żyjące z osoba uzależnioną często wchodzą w tzw. uwikłanie i jak bronić się przed tym. Poznanie sygnałów ostrzegawczych związanych z uwikłaniem, jak zaprzestać ciągłego naddziałania, nadodpowiedzialności oraz nadkontroli, które odbierają wolność osobie współuzależnionej, a uzależnianej dają komfort picia alkoholu.
Podczas prowadzonych konsultacji i warsztatów proponujemy sprawdzone sposoby rozwiązywania problemów i potrzeb z jakimi borykają się osoby ze współuzależnieniem poprzez m. in.: podniesienie umiejętności rozpoznawania symptomów uwikłania, rozpoznanie myśli, przekonań i zachowań, które nie służą osobie współuzależnionej oraz innym członkom rodziny, zwiększenie umiejętności w zakresie świadomości przeżywanych emocji i uczuć oraz potrzeb, zwiększenie umiejętności asertywnych zachowań, zwiększenie umiejętności stawiania granic, wydobywanie mocnych stron i osiągnięć dla budowania większej pewności siebie, poznania swoich praw do życia w poczuciu wolności i godności, zdobycia wiedzy o tym jakie koszty ponoszą dzieci, które żyją w rodzinie, gdzie funkcjonuje uzależnienie i współuzależnienie, jak bronić dzieci w takich sytuacjach. W ramach realizacji zadania otrzymują profesjonalną pomoc terapeutyczną zarówno w formie indywidualnej jak i grupowej.
W ramach zadania realizujemy następujące działania:
- Konsultacje indywidualne dla osób współuzależnionych prowadzone przez terapeutę uzależnień i psychologa.
- Warsztaty terapeutyczne prowadzone przez terapeutę uzależnień.
- Kampanię informacyjno - edukacyjną, polegającą na rozpowszechnianiu informacji na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych oraz propagowaniu działań profilaktyczno-edukacyjnych.
Program jest skierowany do osób współuzależnionych, czyli dorosłych osób funkcjonujących w destrukcyjnej relacji rodzinnej/partnerskiej ze zdiagnozowaną osobą uzależnianą, mieszkańcy podregionu siedleckiego Województwa Mazowieckiego, zamieszkujący powiaty: łosicki, sokołowski i siedlecki i miasto Siedlce.
Powyższe działania realizowane są do 15 grudnia 2024 r.
Wszystkie formy wsparcia są bezpłatne.
Nasi specjaliści:
- specjalista psychoterapii uzależnień,
- psycholog.
Zapraszamy do korzystania z bezpłatnego wsparcia w punktach konsultacyjnych Fundacji POZYTYW, które mieszczą się w gabinetach
w Siedlcach, ul. Błonie 8 oraz w Łosicach, ul. Berka Joselewicza 13, po wcześniejszym umówieniu spotkania pod nr telefonu 693570205.
Tytuł zadania publicznego: „NIE-UWIKŁANI 2024 R.”
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego




Jak stawiać granice bliskiej osobie, która jest uzależniona?
Stawianie granic wobec osoby uzależnionej to jedno z największych wyzwań, przed którymi stają jej bliscy. Miłość, troska i strach przed utratą relacji często popychają nas do działań, które zamiast pomagać, utwierdzają osobę uzależnioną w jej destrukcyjnych zachowaniach.
Czytaj więcej Jak stawiać granice bliskiej osobie, która jest uzależniona?

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, innych substancji psychoaktywnych, czy czynności uzależniających dotyka nie tylko osoby borykającej się z nałogiem, ale również jej najbliższego otoczenia. Często to właśnie rodzina i bliscy cierpią równie mocno, choć w inny sposób. Jednym z trudniejszych i mniej widocznych zjawisk, które występują w takich sytuacjach, jest współuzależnienie.
Czytaj więcej Współuzależnienie – gdy uzależnienie jednej osoby staje się problemem całej rodziny

Jeżeli żyjesz z osobą z nałogiem, jesteś narażony na współuzależnienie, które jest zespołem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej, skorzystaj z terapii grupowej.