Realizowane projekty
"Godność i Wolność 2023-2025 " to wschodnio-mazowiecki program informacyjno-edukacyjny ukierunkowany na ograniczenie przemocy domowej w związku z alkoholem.
Jest realizowany na terenie:
- powiatu siedleckiego ziemskiego,
- powiatu łosickiego,
- powiatu sokołowskiego,
- oraz w miastach Siedlce i Łosice.
Stanowi kontynuację poprzednich edycji realizowanych również w formie zadania publicznego we współpracy z MCPS, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem osób doznających przemocy domowej w związku z alkoholem.
Realizowane działania w programie:
- Mobilny Punkt Konsultacyjno – Terapeutyczny; indywidualne spotkania z rodzicami, opiekunami i dziećmi, zagrożonymi przemocą domową w związku z alkoholem.
- Piknik Integracyjno - Edukacyjny z warsztatami i konsultacjami dla dzieci i rodziców/opiekunów. Piknik organizowany w każdym roku realizacji zadania.
- Grupowe warsztaty pn. "Stop dla przemocy i uzależnień od alkoholu" adresowane do dzieci i młodzieży realizowane w szkołach.
- Konsultacje dla pracowników i służb instytucji pracujących w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej w związku z nadużywaniem alkoholu.
- Kampania informacyjno-edukacyjna, realizowana za pomocą rozpowszechniania ulotek, plakatów, artykułów prasowych, broszurek informacyjnych.
Powyższe działania realizowane są w latach 2023-2025.
Prowadzenie działań na rzecz ograniczania przemocy w rodzinie w związku z alkoholem w powiecie łosickim oraz sąsiednich powiatach, opieramy przede wszystkim na stworzeniu możliwości dotarcia z fachową informacją do osób najbardziej jej potrzebujących, czyli osób doświadczających przemocy domowej w związku z alkoholem oraz osób zagrożonych tymi problemami.
Tak dobraliśmy działania, aby nie były to jedynie jednorazowe informacje i edukacja, ale aby we współpracy z innymi instytucjami, służbami i organizacjami, zaoferować pakiet działań informacyjno-wzmacniających, które będą dostarczały fachowej wiedzy i podniosą umiejętności lepszego funkcjonowania w kryzysie rodziny związanym z przemocą w związku z nadużywaniem alkoholem. Dobór treści wsparcia terapeutycznego dotyczy przede wszystkim ochrony godności i wolności, podnoszenia umiejętności bycia asertywnym, świadomości swoich praw i swojego terytorium - czyli tego co najbardziej chroni przed przemocą i współuzależnieniem.
W Fundacji POZYTYW udzielane są bezpłatne konsultacje przez psychologa i terapeutę, a także przez pedagoga. Możesz otrzymać informację o aktualnych przepisach dotyczących wyjścia z sytuacji doznawania przemocy domowej i uzależnień oraz innych problemów rodzinnych. Pomożemy Ci w zrozumieniu sytuacji, wskazaniu jakie są możliwe rozwiązania, gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć.
Zapraszamy do korzystania z bezpłatnego wsparcia w punktach konsultacyjnych Fundacji POZYTYW, które mieszczą się w gabinetach
w Siedlcach, ul. Błonie 8 oraz w Łosicach, ul. Berka Joselewicza 13, po wcześniejszym umówieniu spotkania telefonicznie pod nr telefonu 693570205.
Materiały do pobrania
- Plakat projektu "Godność i Wolność 2024"
- Ulotka projektu "Godność i Wolność 2024"
- PRZEMOC DOMOWA Broszura informacyjna
Tytuł zadania publicznego: „Godność i Wolność 2023-2025”
Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Zrealizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego




Aktualności projektu
To co powstrzymuje często osoby przed skorzystaniem z konsultacji psychologicznych, terapeutycznych to:
- lęk przed odsłonięciem się, mówieniem obcym ludziom o tym, co jest trudne,
- przekonanie, że nie mówi się źle o swoich bliskich, o tym co złego dzieje się w domu,
- poczucie, że na konsultacji trzeba będzie podjąć decyzje, działania, na które nie ma jeszcze gotowości,
- poczucie gorszości, bycia słabym, wstydu, winy, kiedy nie radzę sobie ze swoimi problemami.
Czytaj więcej Opór przed skorzystaniem z pomocy psychologicznej i terapeutycznej

Rita
Mam na imię Rita i chciałabym opowiedzieć Wam o mojej drodze do godności. Moje życie wydawało się poukładane.

Pomimo pozytywnych zmian jakie zachodzą w społeczeństwie na temat oceny zjawiska przemocy domowej w dalszym ciągu jednym z czynników ryzyka jest brak wiary osobom, które ujawniają, że doświadczają przemocy. Jednocześnie coraz częściej dostrzega się potrzebę wsparcia osób doświadczających przemocy domowej i zwraca się uwagę na ich specyficzne potrzeby.

Osoby stosujące przemoc trafiający do terapii dzielą się na dwa typy. Rzadko, są to osoby zgłaszające się dobrowolnie do udziału w programie korekcyjno-edukacyjnym, albo tzw. sprawcy, którym grożą sankcje prawne, a terapia jest warunkiem postawionym przez sąd, którego spełnienie pozawala na uniknięcie konsekwencji prawnych.
Czytaj więcej Dlaczego warto edukować osoby stosujące przemoc domową?

W związku z nowymi zmianami do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej duży nacisk kładzie się na realizację programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową. Udział w takich oddziaływaniach ma przede wszystkim wpływać na zmianę przekonań osób stosujących przemoc. Zdobyta wiedza, nabyte umiejętności komunikacji i radzenia sobie z emocjami mają powstrzymać osoby stosującej przemoc domową przed dalszym jej stosowaniem.

W związku z nowymi zmianami do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej duży nacisk kładzie się na realizację programów korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową. Udział w takich oddziaływaniach ma przede wszystkim wpływać na zmianę przekonań osób stosujących przemoc. Zdobyta wiedza, nabyte umiejętności komunikacji i radzenia sobie z emocjami mają powstrzymać osoby stosującej przemoc domową przed dalszym jej stosowaniem.

To główne hasła i myśl przewodnia zadania publicznego „Godność i Wolność 2023-2025” dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Realizowano w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii Województwa Mazowieckiego.