Realizowane projekty

Zadanie publiczne pn. "Strefa Rodziny 2023-2025" to innowacyjny, program profilaktyczny i specjalistyczny mający na celu ochronę dziecka i wzmocnienie rodziny, a także wzrost kompetencji rodziców i opiekunów dzieci zagrożonych dysfunkcją w zakresie funkcji rodzicielskich, w tym także skierowanych do rodzin zastępczych.
Główne motto naszego programu brzmi: "Wychowywać to kochać i wymagać".
Celem jest wzmacnianie samodzielności rodzin w realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczych w sytuacjach kryzysowych wynikających
z niemożności wypełniania ról rodzicielskich.
Oferuje poradnictwo rodzinne, konsultacje specjalistów, terapię i mediacje, dostosowane do potrzeb konkretnych środowisk, rodzin z dziećmi, kobiet w ciąży, młodych rodziców i rodzin, których dzieci czasowo przebywają w pieczy zastępczej, promowanie nowych rozwiązań w zakresie wspierania rodziny
i systemu pieczy zastępczej.
Program jest realizowany na wschodnio-mazowieckim obszarze województwa mazowieckiego w gminach:
- Huszlew,
- Zbuczyn,
- Sarnaki,
- Olszanka,
- Domanice,
- Wodynie,
- Łosice
oraz w miastach: Sokołów Podlaski, Siedlce i Mordy.
Program zakłada realizację następujących form wsparcia:
- Mobilny Punkt Konsultacyjny dla Rodziców/Opiekunów - świadczenie poradnictwa indywidualnego we wszystkich gminach i miastach objętych projektem. W szczególnie uzasadnionych okolicznościach, mając na względzie dobro i potrzeby rodziny, a także jej ograniczenia, jest możliwość świadczenia poradnictwa w miejscu zamieszkania. W punkcie udzielane są konsultacje informujące o przysługujących uprawnieniach, lokalnych zasobach, np. instytucjonalnych, pomoc w sporządzaniu pism urzędowych, wypełnianiu wniosków, udzielanie informacji na temat możliwości rozwiązywania problemów uzależnień, mediacji jako metody dobrowolnego, przedsądowego rozwiązania sporu, konfliktu rodzinnego, konsultacje w zakresie umiejętności wychowawczych, coachingu rodzinnego i kryzysowego w zakresie pokonywania przeszkód do rozwoju i wyznaczania celów rozwojowych dla rodziny i jej poszczególnych członków, wsparcie konsultacyjno-superwizyjne dla kadry ops i pcpr i innych instytucji i organizacji zajmujących się wsparciem rodzin w kryzysie, trudnościach opiekuńczo-wychowawczych, wsparcie terapeutyczne dla rodziców, opiekunów i dzieci. Rodzicom/opiekunom udzielane są również konsultacje psychologiczne polegające na wsparciu psychicznym i emocjonalnym.
- Klub Rodzica - Grupa Wsparcia Rodziców/Opiekunów - zakres tematyczny na spotkaniach grupy wsparcia ma za zadanie zbieranie przez moderatora bieżących potrzeb rodziców/opiekunów, w tym: w praktycznym ćwiczeniu niezbędnych umiejętności rodzicielskich w zakresie budowania bliskich i wspierających relacji rodzic/opiekun a dziecko, zwiększanie wiedzy i umiejętności wyrażania uczuć, stawiania granic, zachęcania dziecka do współpracy, ponoszenia konsekwencji, rozwiązywania problemów i konfliktów, zachęcanie do samodzielności, stosowania pomocnych pochwał i zachęt, rodzeństwo bez rywalizacji, jak chronić dzieci przed uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, czynności, zwłaszcza przed uzależnieniem cyfrowym.
- Spotkania i wyjazdy kulturalno-edukacyjne dla rodziców/opiekunów z dziećmi
Powyższe działania realizowane są w latach 2023-2025.
Wszystkie formy wsparcia są bezpłatne.
Nasi specjaliści:
- terapeuta,
- pedagog,
W Fundacji POZYTYW pomożemy Ci w zrozumieniu trudnej sytuacji rodzinnej, wskazaniu jakie są możliwe rozwiązania, gdzie i na jaką pomoc możesz liczyć.
Zapraszamy do korzystania ze wsparcia w punkcie konsultacyjnym w Łosicach, ul. Berka Joselewicza 13, po wcześniejszym umówieniu spotkania pod nr telefonu 693 570 205.
Materiały do pobrania
- Plakat projektu "Strefa Rodziny 2023-2025"
- Ulotka projektu "Strefa Rodziny 2023-2025" 2023
- Ulotka projektu "Strefa Rodziny 2023-2025" 2024
Tytuł zadania publicznego: „Strefa Rodziny 2023-2025”Zadanie publiczne sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego



Aktualności projektu

Grupa Wsparcia Rodziców/Opiekunów pt. „Klub Rodzica’’ jest realizowana przez Fundację Pozytyw w ramach zadania publicznego pod nazwą „Strefa Rodziny 2023-2025’’
Czytaj więcej Grupa Wsparcia Rodziców/Opiekunów pt. „Klub Rodzica’’

Każdy z nas boryka się z różnego rodzaju trudnościami życiowymi. Ich waga, intensywność oraz obszar mogą się bardzo różnić pomiędzy ludźmi. Jednak pewne jest jedno: zdarzają się każdemu człowiekowi. Próbujemy sobie z nimi radzić, jak potrafimy, samodzielnie lub z pomocą bliskich, a kiedy to nie wystarcza, poszukujemy bardziej profesjonalnego wsparcia. Takiej pomocy udzielają psychologowie i psychoterapeuci.
Czytaj więcej Z jakimi trudnościami konfrontują się rodziny w gabinecie psychologa?

Celem działania FUNDACJI POZYTYW jest wspieranie rodziców i opiekunów oraz podejmowanie działań na rzecz poprawy funkcjonowania naszych rodzin i społeczności. Wychodzimy z założenia, że każdy z nas powołany jest do tego, aby był szczęśliwy, samoświadomy, otwarty na siebie i innych. Przekonani jesteśmy, że najważniejsze jest zaangażowanie w to, czym się zajmujemy.